Jak zbudować atmosferę za pomocą złotych lamp?

Jednym z łatwych sposobów na dodanie odrobiny blasku do wystroju domu lub mieszkania jest użycie złotych lamp. Niektórzy mogą się obawiać, że złota lampa będzie wyglądać zbyt krzykliwie i przesadnie. Istnieje jednak wiele różnych sposobów na to, by prezentowała się gustownie i wyrafinowanie.

Korzyści, jakie zapewni Ci złota lampa.

Największą zaletą złotych lamp jest fakt, że nie wychodzą z mody. Dodając do wystroju elementy w tym szlachetnym kolorze możesz być pewien, że nie będziesz musiał ich za rok wymieniać tylko dlatego, że trend przeminął.

Oto najważniejsze powody, dla których złote lampy powinny się znaleźć również w Twoim domu: 

  • są ponadczasowe;
  • łączą w sobie nowoczesność i klasykę;
  • dodają elegancji i szlachetności wszędzie tam, gdzie się pojawiają;
  • mają potężny potencjał aranżacyjny;
  • pasują do różnych stylów aranżacji wnętrz: od glamour, przez klasyczny aż po loftowy, skandynawski i rustykalny;
  • możesz je wykorzystać w każdym pomieszczeniu, wyglądają świetnie nawet w łazience;
  • błyszczące złoto odbija światło i sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe;
  • złote klosze budują przyjemną, przytulną atmosferę, dzięki ciepłej barwie odbijającego się od nich światła.

Czy złote lampy będą odpowiednie do Twojego wnętrza?

Odpowiedź brzmi: Tak, dopóki potrafisz zrównoważyć ilość złotych akcentów w swoim domu. 

Równoważenie złotych lamp z innymi kolorami i wykończeniami, pozwoli Ci uzyskać elegancki sznyt. Największym błędem, jaki popełniają ludzie podczas tworzenia pokoi ze złotym akcentem, jest pomijanie wizji całego pomieszczenia. Dokładniej tego, jak te elementy będą pracowały ze sobą.

Używaj złota jako akcentu. Dzięki temu rozjaśni Twoje pomieszczenia i sprawi, że staną się one bardziej luksusowe. Pomyśl o użyciu złota w małych dawkach – na lampach, wazonach, tacach, ramkach na zdjęcia, a nawet poduszkach.

Złote lampy.

Złote lampy pełnią dwie funkcje. Po pierwsze udekorujesz nimi przestrzeń. Po drugie, nie możesz zapomnieć o ich roli oświetleniowej. Zanim więc zdecydujesz się na konkretny model, upewnij się, że pasuje do Twojej sypialnia pod tymi dwoma względami.

Złota lampa wisząca.

Złote lampy wiszące

Lampy wiszące są często głównym źródłem sztucznego światła w sypialni. Jeśli Twoja przestrzeń jest niewielka, pozwolą też zaoszczędzić miejsce, którego potrzebowałbyś na innego rodzaju lampy.

Możesz znaleźć lampy wiszące ze złotymi elementami w różnych wzorach i odcieniach. Szczególnie ciekawe są lampy geometryczne, minimalistyczne. W nich złoto nabiera szlachetności.

Złota lampa podłogowa.

Złota lampa podłogowa

Złote lampy podłogowe możesz dostać z różnymi rodzajami kloszy. 

Okrągłe, gładkie klosze pasują do każdej przestrzeni i najbardziej cenią je miłośnicy klasycznego designu. Na abażury asymetryczne decydują się osoby lubiące bardziej fantazyjny wygląd. Takie lampy sprawdzają się szczególnie w sypialniach loftowych, nowoczesnych i industrialnych.

Złota lampa podłogowa asymetryczna

Złota lampa biurkowa i nocna.

Jeżeli zależy Ci na zbudowaniu ciepłej, przytulnej atmosfery połącz złote podstawy lamp z materiałowymi abażurami w naturalnych kolorach.

Z kolei chcąc stworzyć nowoczesną aurę, możesz postawić na całe złote lampy biurkowe.

Połączenia kolorystyczne w domu.

Złote lampy możesz łączyć z różnymi kolorami. Najważniejsze w tej kwestii jest zachowanie umiaru. Złoto to świetny sposób na dodanie blasku do Twojej przestrzeni, ale zbyt duża jego ilość może być przytłaczająca. 

Aby tego uniknąć, połącz złote lampy z ciemniejszymi kolorami, pastelowymi barwami lub teksturowanymi tkaninami. To pomoże zrównoważyć blask i nada pomieszczeniu przyjemny balans.

Połączenie bieli i złota.

Łącząc biel, złoto i drewno można osiągnąć bardzo przytulną przestrzeń, idealną do wypoczynku.

Z bielą świetnie komponuje się nie tylko klasyczne, błyszczące złoto, ale też barwy mosiądzu. Możesz dobrać do takich lamp abażury w odcieniach bieli i beżu lub postawić na motywy roślinne i kwiatowe.

W takiej przestrzeni dobrze sprawdzają się też naturalne, jasne i stonowane tkaniny oraz rustykalne meble.

Połączenie czerni i złota.

To zestawienie jest zdecydowanie bardziej wyraziste. Świetnie pasuje do ciemniejszych, stonowanych przestrzeni glamour. Daje efekt wyrafinowania.

Połączenie złota i pastelowych kolorów.

Złota lampa biurkowa

Złote lampy bardzo dobrze komponują się też z pastelowymi barwami. Tutaj można śmiało wybrać całe złote lampy, wersje z mosiądzu lub te z abażurami w naturalnej kolorystyce.

Złoto w połączeniu z jasnymi, pastelowymi barwami daje efekt delikatnej elegancji.

Złoto w pokoju dziecięcym.

Wiele osób boi się używania złotych lamp w dziecięcej sypialni. Obawiają się, że nie będą tam pasowały. W rzeczywistości, w pokojach dziecięcych zazwyczaj króluje pastelowa kolorystyka, a jak już wiesz, ona świetnie współgra ze złotymi lampami.

Najbardziej funkcjonalne mogą okazać się złote lampki biurkowe.

Mosiężne lampy.

Mosiężne lampy tworzą przytulną atmosferę w domu. Są na tyle uniwersalne, że z powodzeniem może je stosować w klasycznych wnętrzach, ale również loftowych i rustykalnych pokojach.

Odnajdują się zarówno w jasnej jak i ciemnej kolorystyce.

Połączenie złota z turkusem.

Kolorem, do którego wyjątkowo pasują złote lampy jest turkus. Mając turkusową ścianę możesz bez obaw zainwestować w złote dekoracje, w tym lampy.

Inne złote akcenty w sypialni.

Postaw bardziej na jakość elementów wystroju niż ich ilość. Lepiej jest mieć jeden lub dwa wysokiej jakości dodatki, które naprawdę kochasz, niż kilka tanich przedmiotów, które nie pasują do Twojej przestrzeni. 

Piękne złote lustro lub dzieło sztuki będzie miało większe znaczenie niż kilka mniejszych przedmiotów porozrzucanych po całym pokoju.

Zrównoważ różne odcienie złota. Mieszaj błyszczące i matowe wykończenia oraz ciepłe i chłodne odcienie (np. różowe złoto i kolor szampański). Stworzy to wizualną różnorodność, a jednocześnie wystrój nadal będzie spójny.

Złote ramki.

Wybierz złotą ramkę w rozmiarze, który dobrze komponuje się ze ścianą lub komodą, gdzie zamierzasz ją umieścić. W takich ramach wyróżnisz ważne dla Ciebie fotografie.

Możesz też pokusić się o dzieło sztuki w złotym odcieniu. Ożywisz nim ścianę w stylu, który będzie pasował do wybranych przez Ciebie złotych lamp.

Lustro w złotej oprawie.

Lustra sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa. Wykorzystaj to w swojej sypialni, przedpokoju, salonie lub łazience. Chcąc dodać im złotego blichtru, postaw na ramy właśnie w tym kolorze.

Drobne, złote akcenty.

Często małe rzeczy mają duży wpływ na wystrój. Dopracowane detale po prostu robią różnicę.

Mamy dla Ciebie kilka przykładów złotych drobiazgów:

  • bibeloty;
  • nóżki mebli;
  • okucia;
  • armatura;
  • wazony;
  • doniczki;
  • tace;
  • karnisze;
  • tekstylia.

Jak nie przesadzić ze złotem podczas dekorowania domu?

Rozmieść złote akcenty równomiernie w całym pomieszczeniu. Unikaj kumulowania wszystkich w jednym miejscu. Rozproszone pomogą Ci zachować spójność designu.

Używaj również innych metali dla kontrastu. Pomyśl o dodaniu srebrnych i miedzianych akcentów do pomieszczenia. Uważaj jednak, aby nie przesadzić. Pamiętaj, że mniej znaczy więcej!

Złote lampy do sypialni to klasyk, który nie wychodzi z mody. Równoważąc je z innymi elementami wystroju sprawisz, że pokój będzie wyglądał gustownie, stylowo i harmonijnie.