Style wnętrz - przegląd

Style wnętrz: szybki przegląd

Styl wnętrz to sposób aranżacji przestrzeni, który odzwierciedla indywidualne preferencje, potrzeby oraz charakter mieszkańców. Kluczowe elementy takie jak wybór dekoracji, kolorystyka, materiały oraz umeblowanie i aranżacja przestrzeni tworzą spójny obraz i atmosferę domu.

Popularne style wnętrz: czyli co warto wiedzieć na temat wystroju?

Niektóre style w architekturze wnętrz są zmienne, inne pozostają w podobnej odsłonie od lat. Bardzo rzadko jednak obecnie można spotkać “czyste” style mieszkań. Większość projektantów – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów – czerpie z różnorodnych stylów wnętrzarskich, zapewniając sobie komfort doboru możliwości. 

Warto jednak pamiętać, że dążąc do połączenia różnych stylów warto jest wybrać ten jeden dominujący. W ten sposób unikniemy wrażenia chaosu, który rzadko kiedy sprawdza się w przestrzeniach domowych i biurowych. Podkreślmy, że “rzadko” kiedy, ponieważ np. styl cluster czy boho charakteryzują się pewnym “bałaganiarstwem” i łączenie z pozoru niepasujących do siebie elementów może w tych stylach stanowić zaletę.

W tym artykule skupimy się jednak na najbardziej popularnych stylach aranżacji wnętrz, które można łatwo odróżnić i wybrać z nich coś dla siebie.

Zatem jakie są style wnętrz, które warto znać?

Klasyczny – nie tylko dla nudziarzy!

Klasyczny styl wnętrz to synonim elegancji i harmonii. Charakteryzuje się stosowaniem naturalnych materiałów, stylowych mebli oraz bogatych zdobień. Dominują tutaj ciepłe, spokojne barwy i klasyczne formy.

Styl klasyczny, jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do tradycji i przez to nie wychodzi z mody. Jeśli szukamy stylu, który odsunie od nas konieczność częstej wymiany mebli czy przearanżowania wnętrz, to klasyczny jest idealny.

W jakich pomieszczeniach się on sprawdza? W całym domu! Warto jednak zapamiętać, że styl klasyczny jest dobrym wyborem do pomieszczeń takich jak pokoje gościnne, gabinety, łazienki. Czyli wszystkich, w których zmiany są szczególnie kosztowne (łazienka) lub pomieszczenie ma uniwersalny charakter.

Nowoczesny – dla ceniących zmiany

Minimalizm, proste linie i funkcjonalność to cechy stylu nowoczesnego. Często wykorzystywane są tu nowoczesne materiały i monochromatyczna paleta barw. 

Niestety, ze stylem nowoczesnym wiąże się pewna ważna przypadłość: to, co uznawano za styl modernistyczny w latach 90-tych, dzisiaj jest zdecydowanie passe. Dlatego decydując się na nowoczesność, trzeba trzymać rękę na pulsie: co prawda nowoczesne meble nie wychodzą z mody w ciągu roku czy dwóch, jednak zmiany mogą zajść nagle. 

Rozwiązaniem jest stawianie na modernistyczne meble, ale sprzed dekad: takie jak fotele jajo w odważnych kolorach czy naprawdę proste formy jak stół Amble.

Eklektyczny – dla tych, którzy lubią nietypowe połączenia

Ten styl urządzania wnętrz to połączenie różnych trendów i epok. Wyróżnia się kreatywnością, oryginalnością oraz unikatowymi połączeniami kolorystycznymi. Jest to styl dla odważnych i kreatywnych.

Warto mieć na uwadze, że eklektyzm jest – wbrew pozorom – jednym z najtrudniejszych stylów wykończenia wnętrz. Łączenie ze sobą dodatków, mebli, akcesoriów i faktur może być wielkim wyzwaniem dla kogoś, kto do tej pory nie miał zbyt wielkiego doświadczenia w urządzaniu większych przestrzeni.

Jeśli chcesz spróbować eklektyzmu w swoim domu, ale nie wiesz, od czego zacząć, możesz wprowadzać ten styl od sypialni. Zazwyczaj prywatne pomieszczenia doskonale adaptują się do takich zmian: w końcu pamiątki, zdjęcia, dodatki tekstylne najczęściej umieszczamy właśnie tutaj. 

Styl eklektyczny może być jednak wprowadzany w każdym pomieszczeniu. Uwaga na przesadę!

Skandynawski – dla tych, którzy cenią bezpieczeństwo i komfort

Skandynawski design ceni sobie jasne barwy, naturalne materiały, minimalistyczne dodatki oraz funkcjonalność i prostotę. Styl ten jest odpowiedzią na potrzebę harmonii i spokoju.

Zdecydowanie jest to obecnie najpopularniejszy styl we wnętrzach. Nie oznacza jednak, że jest on nudny czy powtarzalny. Jego wielkim plusem jest fakt, że scandi można interpretować na wiele sposobów. A z mebli w pastelowych czy klasycznych kolorach można stworzyć wiele różnorodnych rozwiązań, w zależności od indywidualnych dodatków i akcesoriów, jakie wprowadzimy.

Gdzie sprawdzi się styl skandynawski? W mieszkaniach i domach osób, które lubią przestrzeń uporządkowaną, ale jednocześnie przytulną i ciepłą i dla których styl modernistyczny jest zbyt “chłodny”. 

Glamour – dla uwielbiających się wyróżniać

Styl glamour w aranżacji wnętrz to kierunek, który łączy w sobie luksus, elegancję i pewną dozę przepychu. W tym stylu wystroju wnętrz często korzysta się z materiałów takich jak aksamit, satyna, jedwab czy skóra. 

Tekstylia są zazwyczaj miękkie w dotyku, a także bogato zdobione, na przykład haftami czy wstawkami brokatowymi. Dominują tu głównie klasyczne, eleganckie kolory takie jak czerń, biel, szarości, a także głębokie odcienie granatu, butelkowej zieleni czy burgundu. Nie bez znaczenia jest również oczywiście złoto i mosiądz.

Meble w stylu glamour charakteryzują się eleganckimi, często zaokrąglonymi formami, wysokim połyskiem, a także luksusowymi wykończeniami, takimi jak forniry z egzotycznych gatunków drewna czy detale z marmuru. 

Kluczową rolę w stylu glamour odgrywa oświetlenie – duża, dekoracyjna lampa, żyrandol czy kinkiety, często zdobione kryształkami, dodają wnętrzu wyjątkowego blasku.

Chcesz wiedzieć na ten temat więcej? Poznaj sekrety wyboru idealnej lampy glamour do swojej przestrzeni

Styl retro – dla tych, którzy cenią przeszłość

Styl retro niejedno ma imię. Tak naprawdę odnosi się do wszystkich wnętrz, które bazują na projektach lub połączeniach kolorystycznych z poprzednich dekad. Zatem styl retro może nawiązywać do New Memphis, ale także New Hampton; być interpretacją art deco lub nowojorskich loftów w latach 70-tych. 

Kluczem do urządzenia wnętrza w takim stylu jest sięganie po sprawdzone projekty znanych projektantów, które weszły już do kanonu designu. 

Retro sprawdza się szczególnie w mieszkaniach i wielkomiejskich apartamentach, ale można również próbować go przenosić do domów mieszkalnych.

Styl rustykalny – wiejska sielanka w domowych pieleszach

Styl rustykalny nawiązuje do przestronnych, wiejskich posiadłości, w których najważniejszą rolę odgrywały materiały pochodzące z natury: drewno, kamień. W rustykalnych wnętrzach przede wszystkim czuć klimat spokoju, powrotu do natury. Panują kolory ziemi: biel, szarości, brązy, zieleń.

Ten styl jest propozycją, która najlepiej sprawdza się w domach położonych w urokliwych miejscach blisko natury. W mieszkaniu w mieście może wydawać się nie na miejscu, jednak – jeśli pociągają nas jego elementy, można go zaadaptować do stworzenia eklektycznego wnętrza.

Trendy w projektowaniu wnętrz

Style we wnętrzach podlegają pewnym modyfikacjom, które związane są z zewnętrznymi czynnikami i wynalazkami. Jednym z nich w ostatnich latach jest np. zielona energia. W każdym z wymienionych stylów coraz bardziej popularne stają się rozwiązania przyjazne środowisku.

Dotyczy to nie tylko wprowadzania do wnętrz większej ilości roślin, ale także ekologicznych materiałów (np. powstających z roślin “skór”) oraz energooszczędnych technologii.

Warto wspomnieć również o technologiach smart home, innowacyjnych rozwiązaniach oświetleniowych czy integracji sprzętu elektronicznego z wnętrzem. Mogą się one pojawiać zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i skandynawskich.

Niebagatelną rolę odgrywa coraz bardziej psychologia kolorów. Barwy mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Mogą optycznie zmieniać przestrzeń, wpływać na nasz nastrój i energię.

Źródła światła, ich rozmieszczenie oraz zastosowanie oświetlenia dekoracyjnego mogą całkowicie zmienić charakter przestrzeni. Te wskazówki znajdują zastosowanie w każdym stylu.